August 4, 2006 - 22:15 AMT
Israel's aim is to annihilate Lebanon. Civic constructions and state infrastructure are being demolished, Lebanese Ambassador to Armenia Gebrail Jaaray said. In his words, last night 3 bridges were destroyed in the north of Lebanon and restoration of each will demand $50 million. "During 22 days of Israel's operation the damage caused to Lebanon reached $5 billion this figure increases day by day. 15 thousand of flats were completely destructed, the number of displaced persons reached a million. Numerous visits of high rank officials have been fruitless so far. The war is going on," he said.
The Ambassador also remarked that 8 Lebanese and some 10 thousand Palestinians are kept in hostage in Israeli jails. "The Near East is an explosive and conflict zone. It's a long way for peace here," he said.
The Ambassador presented the decision of the Lebanese government consisting of seven items that should be fulfilled to stop the war. These are the exchange of war prisoners and hostages, withdrawal of the Israeli troops beyond the Lebanese border, deployment of Lebanese army throughout the country, deployment of U.N. peacekeepers in the south Lebanon, observation of the agreement of 1949 on ceasefire between Israel and Lebanon, proclamation of Lebanon a calamity zone and rendering humanitarian assistance to it. "Lebanon receives major part of assistance from Saudi Arabia and France. We also highly appreciate the aid rendered by the Armenian government. This proves that our nations are bound with fraternal friendship ties," he said.
The Chief of Mission also remarked that two days ago the spiritual leaders of all the confessions in Lebanon including His Holiness Aram I of Cilicia issued a statement in support of the government's decision.