September 16, 2006 - 15:09 AMT
500 events in 125 French towns are planed within the Year of Armenia in France, stated Armenian Ambassador to France Edvard Nalbandyan. In his words, on those days largest museums, theaters, concert halls of France will open their doors. Specifically, Louvre will provide one of its largest halls - Melpomen - for an exposition called Holy Armenia. Some 30 Khachkars (stone-crosses), as well as exhibits from Holy Echmiadzin Treasure House and the Historical Museum of Armenia will be displayed there in February-May 2007.
E. Nalbandyan also reported that for the first time the royal collection of Armenian manuscripts will be exhibited at the National Library of France. The Year of Armenia in France will not be limited to cultural events, he added. "A conference, organized in cooperation with the Chamber of Commerce and Industry of Paris, with participation of the business community and economic bloc ministers of Armenia and France, will be held in November. In February 2007 for the first time Armenia will take part in the largest in the world Paris International Agricultural Saloon. Within its framework a conference for discussing agricultural cooperation between the two countries is planned to be organized in cooperation with Crédit Agricole Bank. Another conference - dedicated to IT - will be held in Paris in March 2007," the Armenian diplomat reported.