September 28, 2006 - 19:37 AMT
Kurdish leader Abdullah Öcalan, who is in a Turkish prison at present, urged activists of the Kurdish Working Party (KWP) to announced ceasing hostilities against official Ankara, reports AFP referring to a source, close to Kurdish separatists. «The KWP should not use arms, except cases it is actively attacked in order to kill,» Öcalan writes in a message.
Having been indicted for terrorism, the KWP leader also noted the importance of arranging the democratic union between Turks and Kurds. «With the start of that process a way for diplomatic dialogue will open,» Öcalan is sure.
We remind that the Kurdish separatist leader is serving a life sentence in a prison on Imarli Island.