November 7, 2006 - 16:56 AMT
Being on official visit to Brussels Azerbaijani President Ilham Aliyev met with EU Secretary General for the Common Foreign and Security Policy Javier Solana. After the meeting President noted that this meeting gives chances to bilateral relations and the discussions on the development of international relations.
Having said that Azerbaijan's position on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict remains unchanged, the President added that "the problem must be solved within the frame of Azerbaijan's territorial integrity." "This principle is reflected in the international legal norms; with the exception of Armenia all countries of the world, the international community recognize Azerbaijan's territorial integrity. We think that Azerbaijan's occupied territories should be released, the refugees should return to their motherland and the conflict should be solved within the restoration of Azerbaijani borders," the President said.
Informing of the results of the meeting with Ilham Aliyev Javier Solana said the discussions were productive. The situation in the region, the Nagorno Karabakh issue, the Action Plan to be accepted within the framework of European Neighborhood Policy, situation in Georgia were also discussed at the meeting, APA reports