November 5, 2015 - 10:55 AMT
Azerbaijani armed forces continuously violated the ceasefire on the contact line with Nagorno Karabakh on the night of November 4-5.
According to the NKR Defense Ministry, 60 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered in the reporting period, with over 1000 shots fired from various caliber artillery weapons, as well as 82-mm mortars (7 shells).
According to the NKR Defense Ministry, 80 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered on the night of November 3-4, with over 1200 shots fired from various caliber artillery weapons, as well as 60- and 82-mm mortars.
The OSCE Mission will conduct Thursday, November 5, a planned monitoring of the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the eastern part of the village of Talish in Karabakh’s Martakert region.