Organizations should consult with the OSCE before delivering reports on the Karabakh conflict, the Minsk Group U.S. Co-chair said.
“PACE and other international organizations should consult with the OSCE [Minsk Group] Co-chairs before issuing reports or resolutions on Nagorno Karabakh,” James Warlick said in a tweet.
With a vote of 24 to 16, the Committee on Political Affairs and Democracy of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), has approved an anti-Armenian report titled “Escalation of Violence in Nagorno Karabakh and Other Occupied Territories of Azerbaijan” by Robert Walter (United Kingdom, EC), a rapporteur of the PACE Political Affairs Committee.
Armenia’s Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan characterized Azerbaijani PACE delegation as a rotten apple that spoils the barrel.