November 7, 2015 - 14:35 AMT
Azerbaijani armed forces continuously violated the ceasefire on the contact line with Nagorno Karabakh on November 1-7.
According to the NKR Defense Ministry, 700 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered in the reporting period, with over 10.000 shots fired from various caliber artillery weapons, as well as 60-and 82-mm mortars.
According to the NKR Defense Ministry, 100 ceasefire violations by Azerbaijani armed forces were registered on the night of November 5-6, with over 1800 shots fired from various
The OSCE Mission conducted Thursday, November 5, a planned monitoring of the line of contact between Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the eastern part of the village of Talish in Karabakh’s Martakert region.