November 27, 2006 - 18:30 AMT
During 15 years Ukraine kept trying to maintain peacekeeping distance to all the conflicting sides in the post soviet space, said Yevgeny Sharov, the head of the department of integration and strategic partnership at the Institute of National Studies. "As for the Nagorno Karabakh conflict, Ukraine has never taken either Armenian or Azerbaijani side and this position was adequately perceived by Baku and Yerevan. However during the visit of the Ukrainian leader to Azerbaijan Ukraine has taken the stand of one of the sides and used rather strict rhetoric. With all respect to Azerbaijan and Azeri people, official Kyev has certainly damaged its position of an impartial peacekeeping side," the expert said.
In his opinion, the cardinal change of position did not yield dividends to Ukraine. "Moreover, I do not rule out that the attitude of the Armenian Diaspora to Ukraine has strained. The Armenian community is strong in Europe as well and the adoption of the Armenian Genocide bill by the French parliament is an evidence of this influence," Sharov said.
As for the GUAM peacekeeping party, the expert considers that Ukrainian peacekeepers become a side in the conflict. "During recent 14 years Ukraine was guided by a good formula: we can take part in peacekeeping operations under the aegis of the UN or OSCE. GUAM is a geopolitical project of the U.S. targeted against Russia. Thus the so-called GUAM peacekeeping forces challenge not only one conflicting side but Russia first of all," Sharov said, reports From-UA.