PanARMENIAN.Net - Hungary Prosecutor's Office has protested against Pest court November 17decision regarding Azerbaijani army officer Ramil Safarov, sentenced to life imprisonment, who was sentenced to another 8 months' conditional deprivation of liberty for a scuffle with jailers, Safarov's lawyer Ikram Shirinov stated.
Shirinov said that he had telephone conversation with Safarov. During it Safarov noted that the Hungarian Prosecutor's Office considers the sentence too mild and has protested the court's decision demanding for a severer one.
Shirinov said that both protest and appeal will be considered in the same date. The trial date has not fixed yet. The lawyer said that the date will be fixed by the Prosecutor's Office, reports APA.
Ramil Safarov was sentenced to life imprisonment for brutal murder of Armenian lieutenant Gurgen Margarian in Hungary.