Guadalajara International Book Fair held November 28 through December 6 will, for the first time, feature Armenia among other participants. Armenia’s participation was made possible through cooperation between the Ministry of Culture and Armenian Embassy in Mexico.
At the event, the country is represented with over 180 books, published not only in Armenia, but also Argentina, Uruguay, Spain, the United States and France.
Dedicated to the centennial of the 1915’s massacres, Armenia’s pavilion introduced a number of Genocide-themed books to the Mexican readers, public and university libraries, the Foreign Ministry press office reports.
Guadalajara Book Fair has been held since 1987 and is considered to be the biggest South American and world's second largest event of its kind. According to the organizers, over 800.000 people are expected to attend the event, with more than 60 countries participating.