True to its strategy, Ameriabank is dedicated to creating comfortable conditions for its customers. Besides several online services, the bank also provides longer working schedules, with the newly opened Yeritasardakan branch set to work 7 days a week, from 10:30 am to 9:30 pm.
The new office provides services on preferential terms for all physical and legal entities who’ll open a bank account at the Yeritasardakan branch by June 1, 2016.
According to Ameriabank's Retail Banking Director Arman Barseghyan, opening a new branch at the shopping center will add to the clients’ comfort.
“We try to work in high-traffic areas, and this part of the city is quite busy. As Metronome shopping mall boasts many visitors, we are planning to involve as many customers as possible. The site is also comfortable for existing customers,” Barseghyan said in response to a PanARMENIAN.Net correspondent’s question.
As he further mentioned, the new branch will offer all services provided by the bank, including the following ones on preferential terms:
1. Opening a new account for a legal entity:
- Provision of a business card with a free 1-year maintenance,
- Provision of Ameria Online/ Mobile Banking system (up to two users) with a free 1-year maintenance;
2. Free account opening for new private clients (any currency) and a free connection to Online Ameriabank system;
3. Provision of a free ArCa Classic, Visa Electron or Cirrus Maestro payment cards with a 1-year free maintenance to all new retail clients, and 50% discount for Visa/Master Gold or Platinum cards.
Besides, Ameriabank has a special offer on the occasion of Women’s Day.
All female customers who will acquire a Visa Gold MasterCard Gold plastic Card between March 4, 2016 and March 9, 2016 from the bank's newly-opened branch will be exempted from paying a year’s maintenance fee.
Cash-in and payment machines are installed near the office.
With advanced technical equipment, professional staff and a special working schedule, the bank will ensure favorable conditions for customers.
Ameriabank CJSC is a dynamically developing bank. It’s one of the major and most stable financial institutions of in Armenia. The first investment bank in Armenia, Ameriabank has been offering to its clients a wide range of innovative banking services since 2007. Ameriabank is a universal bank rendering corporate, retail and investment services in a comprehensive package of banking solutions.