January 30, 2007 - 14:12 AMT
The National Security Council of Armenia denies the accusations on cooperating with Georgian citizen Ariz Halilov, who just the other days was convicted for espionage in favor of Armenia and planning terror acts, the NSC Press Office reports. According to the report, Sadakhlo resident Halilov's activity, who was trading in border market, is artificially exaggerated by Baku, which ascribes to him "exclusive abilities" and intentions to organize blasts in oil and gas infrastructure and other large objects in Baku.
"Most probably the Azeri authorities are seriously concerned about the information, which was spread on last December 20, on detaining and sentencing one more agent," the Armenian NSC reports.
The other days a legal procedure finished in Baku on Azeri Ariz Halilov case, who is Georgian citizen and "was cooperating with Armenian Secret Services against Azerbaijan." On the heavy crimes court decision Ariz Halilov was sentenced to 14-year imprisonment.