20  02.04.16 - The two children, wounded in Azerbaijani shelling of a school yard in the city of Martuni in Artsakh Republic, currently hospitalized in Republican Medical Center in Stepanakert
Karabakh units destroy attacking Azeri helicopter amid heated clashes
PanARMENIAN.Net - On the night of April 1-2, Azerbaijani armed forces initiated overt offensive operations in the southern, southeastern and northeastern directions of the line of contact with Nagorno Karabakh, using artillery, armored fighting vehicles and air force equipment among other weapons.
According to the spokesperson for the Armenian Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan, active military operations continue, the Armenian army having taken retaliatory measures and making counterattacks in some areas. Casualties were registered on both sides, Hovhannisyan said, but the rival has suffered major equipment and manpower losses.
“In combat actions, the initiative is in our hands,” Hovhannisyan said in a statement.
According to the Karabakh Defense Army, the Armenian air defense units have destroyed an Azerbaijani helicopter that was storming towards the Armenian positions.
At the moment, heated clashes continue along the Karabakh-Azerbaijan contact line.
Accepting the rival’s challenge, the Karabakh frontline units confidently conduct defensive battles.