February 16, 2007 - 15:52 AMT
The Armenian Foreign Ministry supports the latest statement by the OSCE Minsk Group to avoid initiatives including those within the UN General Assembly, RA MFA Acting Spokesman Vladimir Karapetian told a PanARMENIAN.Net reporter. "We do think that the transfer of the Karabakh problem to the UN general Assembly can damage the development of the negotiation process," said he.
The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group for the Nagorno Karabakh conflict settlement, Ambassadors Yuri Merzlyakov (Russia), Bernard Fassier (France) and Matthew Bryza (U.S.) met in Paris on February 14th and 15th, in the presence of the Personal Representative of the OSCE Chairman in Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and RA Fm Vartan Oskanian.