February 20, 2007 - 13:58 AMT
"Consultations in Paris were very productive," stated OSCE Minsk Group Russian Co-Chair Yuri Merzlyakov commenting on the last meeting of Co-Chairs held February 15-16 in French capital. He underlined the Co-Chairs met in Paris also with Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian. Merzlyakov said this meeting too was very useful.
The diplomat expressed regret for Elmar Mamedyarov's absence. Asked why he did not meet with Azeri President's personal representative in the Nagorno Karabakh conflict negotiations Araz Azimov, who was participating in the international energy conference in Paris, Yuri Merzlyakov answered that first; there wasn't any request, and second; according to the information of American Co-Chair Matthew Bryza, Araz Azimov did not participating in the conference.
Commenting on Azimov's statement that "Armenia steps back from its stance on uncoordinated issues", Yuri Merzlyakov underscored "the Azeri side really had put certain questions, but the Armenian side did not give particular responses to them": "Those questions, from which as if Armenia steps back, have not been discussed in a such level that we could speak about deviation. That's why to say that Armenia steps back, I think, is not quite right. We have not discussed them yet in order to agree with his opinion that Armenia steps back".
Yuri Merzlyakov one more time stressed uncoordinated issues in the talks are of not only technical character, adding that A. Azimov's statement itself is an evidence that, perhaps, it is not only technique. The Russian diplomat underlined mediators as before, are trying to organize a meeting between the FMs of Azerbaijan and Armenia at the beginning of March, APA reports.