February 26, 2007 - 14:17 AMT
Talks with Polish Foreign Minister Anna Fotyga were constructive, Armenian FM Vartan Oskanian told news conference in Yerevan. He reminded that February 26 diplomatic relations between the two states will count 15 years. "We have discussed bilateral political and strategic cooperation, energy issues as well as economic relations in the framework of the European Neighborhood Policy. We also touched upon the Nagorno Karabakh conflict settlement and the Armenian side briefed to the Polish Foreign Minister on the negotiation process," Oskanian said. Special attention was paid to participation of Armenian peacekeepers within a Polish battalion in Iraq, he added.
For her part Anna Fotyga said Poland is ready to assist Armenia in the framework of the European Neighborhood Policy. "I am glad to be in Armenia on the day marking the 15th anniversary of establishment of diplomatic relations between our states. We have mastered the way to the European Union and we are ready to share our experience with Armenia. A memorandum on cooperation was signed in Yerevan. Contacts should be established at various levels, including public, economic and cultural ties," the Polish FM said.