May 18, 2016 - 10:33 AMT
The situation on the contact line between Nagorno Karabakh and Azerbaijan was relatively calm on the night of May 17-18, Karabakh Defense Army says.
The Azerbaijani forces mainly used various caliber firearms to violate the truce agreement, employing a 60-mm mortar and a rocket-propelled grenade only in the northeastern (Martakert) direction of the frontline.
The Nagorno Karabakh Defense Army troops remained committed to the ceasefire and continue protecting their positions.
Karabakh army conscript Khachatur Harutyunyan (b. 1996) received a fаtal gunshot wound on May 17, at around 12:50 am, as a result of Azeri violations.