PanARMENIAN.Net - Member of Turkey’s pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP) Garo Paylan weighed in on a proposal by a ruling MP, suggesting to recognize the Herero and Namaqua genocide, perpetrated by the German Empire in the German South-West Africa (modern-day Namibia) between 1904 and 1907.
Although the MP’s proposal is well belated, as Germany has already acknowledged the genocide and apologized, Paylan said he and all other HDP MPs will nonetheless vote in favor once it is introduced to the parliament, Ermenihaber.am reports.
On 16 August 2004, on the 100th anniversary of the start of the genocide, a member of the German government, Heidemarie Wieczorek-Zeul, Germany's Minister for Economic Development and Cooperation, officially apologised and expressed grief about the genocide, declaring in a speech: “We Germans accept our historical and moral responsibility and the guilt incurred by Germans at that time.”