March 20, 2007 - 13:58 AMT
The process of Armenian Genocide international recognition has entered a new phase, head of "Hay Dat" International Office Giro Manoyan stated to a press conference in Yerevan. He said, currently Turkey has directed all his efforts towards preventing discussions around 106th resolution that recognizes the Armenian Genocide, in the U.S. Congress. "But actually Turkey betrays his strategic ally and partner, which is unacceptable for the United States," Manoyan stressed.
The "Hay Dat" Office head also noted formulations in U.S. State Department's human rights report concerning Armenia can be viewed as a method of pressure on Yerevan on the eve of parliamentarian elections. "Such a report clearly shows that the United States being a OSCE Co-Chair state, backs one of the conflicting parties. The statement of U.S. Embassy in Armenia is also obscure concerning ANCA Executive Director Aram Hamparian's comments on Richard Hoagland's nomination as U.S. Ambassador to Armenia. Such statements are not accepted in diplomatic practice," Giro Manoyan underscored.
As to the next steps of the Armenian side, Giro Manoyan thinks if suddenly Turkey recognizes the Armenian Genocide, it is necessary to demand that Ankara declares about his responsibility for the committed crime. "Modern Turkey is the assignee of the Ottoman Empire and fully accounts for the events in 1915," the "Hay Dat" Office head underlined.
The U.S. State Department in its annual report on Human Rights concerning Armenia called the Nagorno Karabakh and the territories under her control "occupied territories". It is also worth mentioning that the United State's Embassy in Armenia "expressed deep disappointment" for Aram Hamparian's words, who said that the U.S. Senate will not approve Richard Hoagland's nomination as U.S. Ambassador to Armenia. The latter denies the Armenian Genocide and doubts in deliberate actions of Ottoman Empire authorities. Aram Hamparian's statement is a "wishful distortion of reality", says the statement of U.S. Embassy in Armenia.