April 3, 2007 - 15:02 AMT
First test works in port "Kavkaz" (Russia)-Poti (Georgia) direction will be fulfilled during the coming two days. It is expected that the train-ferry will arrive in Poti from port Kavkaz late at night of April 5-in the morning of April 6. Main tests are connected with docking of the ferry with the bridge in Poti. In case if everything is successful, the ferry will be fully enabled next week.
The opening of train-ferry was scheduled for mid March, however because of technical problems it was postponed. In mid February owner of the train-ferry Chairman of "Rezerv Capital Corporation" Hakim Matchanov stated in Yerevan that the ferry would be floated March 1 and its exploitation will start March 15, IA Regnum reports.
Two train-ferries will be launched in the "Kavkaz-Poti-Kavkaz" direction, which will run two times a week. The volume capacity makes 50 train carriages, also 340 containers or 86 trucks can be loaded. Loading duration of these one-deck ferries, which is 150 meters in length and 22 meters wide, makes only an hour, while loading of other ferries lasts from 8 to 12 hours. It is expected that during the current year these two train-ferries will ferry over 120 000 tones of goods imported by Armenia and 12 000 tones from Armenia's export.