April 3, 2007 - 17:50 AMT
Today Armenian-Russian relations are on high level and their development and deepening is evident, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated to a joint press conference with RA Acting Foreign Minister Vartan Oskanian in Yerevan. He said those 15 years since the establishment of bilateral ties between the two countries, as well as those 10 years after signing the Great Agreement on cooperation between Armenia and Russia, became an important stage in Armenian-Russian relations. "The 10-15 year term is not a big one for the relation between Russia and Armenia, our friendship and cooperation has a history of centuries. Today we are strategic partners, Armenia is a CSTO active member-state in spite of the fact that the country is included in NATO programs. Armenia and Russia actively cooperate in all spheres - in economy, humanitarian sector, and culture. Presidents Vladimir Putin and Robert Kocharian spoke about perspectives and enlargement of bilateral ties during their meeting in Sochi," the RF FM underscored.
In his part Vartan Oskanian stressed that the negotiation with his Russian counterpart was productive. He noted they both discussed a wide circle of regional and international problems, as well as the issues concerning the Nagorno Karabakh conflict and situation around Iran. "The agenda of the meeting was very large, particularly we accentuated cooperation in security issues, transport communications and energy sphere," the RA Acting FM underlined.