April 6, 2007 - 13:40 AMT
"I do not think that it's time for serious changes in the government," newly appointed Prime Minister Serge Sargsyan told reporters April 6. Some 40 days remain till completion of the term of the incumbent government and under such circumstances the most important task is to ensure its constant work," he said. "I do not suppose any changes in the government's activities should be made. At least, we should submit the program to the parliament's consideration," he said adding that after the election the political force entitled to form the government will have to elaborate a new serious program.
Serge Sargsyan, however, refrained from any forecasts on the possible designate for the post of Defense Minister, IA Regnum reports.
Serge Sargsyan was appointed Prime Minister on April 4. By another decree signed by President Robert Kocharian, he was dismissed from the posts of Defense Minister and Secretary of the Security Council.
The post of Prime Minister remained vacant after the untimely death of Andranik Margaryan, the chairman of the Republican Party of Armenia.