May 4, 2007 - 17:43 AMT
The UN is a structure, which has the right to examine an issue that has been included in its agenda as long as it considers necessary, Ukrainian Deputy Foreign Minister Andrey Veselovski stated to journalist in Baku on Friday speaking about GUAM's resolution on "frozen conflicts".
The Ukrainian Deputy Foreign Minister said examination of the resolution is not the goal in itself. "Our task is to create such an atmosphere, under which countries involved in these or those conflicts or problems would feel that they are not supported by the majority and that they are mistaken and should review their stances. It is necessary to understand how we can return to a position, which would satisfy all sides and not only one party," the diplomat stated, "Trend" reports.
Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldova initiated discussions over "frozen conflicts" on the territory of "Organization for Democracy and Economic Development - GUAM" member-states. The issue was included in the UN agenda.