May 7, 2007 - 17:04 AMT
"I think Azerbaijani President Ilham Aliyev's statements are mere fancy," RA National Assembly Speaker Tigran Torosian said when commenting on Aliyev's remarks on "an agreement on unconditional surrender of 7 Azeri regions." Ilham Aliyev cherishes his dreams and with such statements he seeks for consolation on the eve of the 15th anniversary of liberation of Shushi, according to Mr Torosian, IA Regnum reports.
May 4 Azerbaijan President Ilham Aliyev said "there is an agreement on stepwise return of 7 seized Azeri regions with further resettlement of refugees to their lands." At that he said the proposals were admitted both by Armenia and mediators. Aliyev said the status of Nagorno Karabakh "may be considered within Azerbaijan's territorial integrity only. At that Azerbaijan is not against deployment of peacekeepers on the territory."