May 29, 2007 - 16:26 AMT
A motorcade will depart for Armenia from the Georgian territory with the property of the Russian military base on Wednesday, Aide to the Russian Ground Forces Commander in Chief colonel Igor Konashenkov stated. "We are planing to send the 5th motorcade with the property of the 62nd Russian military base dislocated in the town of Akhalkalaki to the 102nd base in Gyumri (Armenia) on May 30," Konashenkov said.
According to the colonel the motorcade, which includes more than 20 trucks and tractors removes clothing and food property of the Russian base. He also underlined an echelon is scheduled to be sent from Georgia to Russia.
"The echelon will transport armament and material and technical reserve of the 12th Russian base (town of Batumi)," the Aide to the Commander Chief added. He said, the echelon includes 32 carriages and platforms, and the total weight of the equipment due to be transported is more than 200 tons.
"We are planning to send 14 more echelons and one motorcade from the Georgian territory to Russia and the 102nd Russian base (Gyumri) till the end of this year," Konashenkov said. He noted the echelons and motorcades will remove the property of the Russian bases, which must be closed in accordance with the agreement between Russia and Georgia, RIA "Novosti" reports.