Negotiation process on Karabakh frozen till 2009
PanARMENIAN.Net - The meeting between Armenian and Azeri Presidents in St. Petersburg put an end to the negotiation process on the Nagorno Karabakh conflict till 2009, political scientist Levon Melik-Shahnazaryan stated to a press conference in Yerevan. He said, OSCE and particularly the Minsk Group exerted heavy pressures on Armenia and Azerbaijan for adopting any agreement. "It was very important for OSCE to reach a success because of the Kosovo problem. However, the presidents could not come to an agreement, which was expected," the Armenian political scientist said. He also thinks that no military operations are expected till 2025. "Currently it is very important to prepare for a variant of war during the remaining 10-15 years. Azerbaijan increases its arsenal, but I want to remind that Azeris had 94-times superiority over Armenians in equipment in 1991. Armenia must be always ready for war," he said, adding that despite some differences, the OSCE MG Co-Chairs have the same stance in preventing any possible war.
At the same time he stressed, during their meeting with press in Baku and Yerevan the OSCE MG Co-Chairs used to say such things that people want to hear from them. "Those are diplomatic games, which are a part for exerting pressure on the conflicting sides," the political scientist underscored.
As to if NKR belongs to Azerbaijan, Levon Melik-Shahnazaryan stated that Nagorno Karabakh has never been a part of either Azerbaijan, or Azeri SSR. "During the soviet times NKAO obeyed central authorities in Moscow, and in no way Baku.