Azerbaijan failed to take the OSCE Mission to its frontlines as it was conducting a planned monitoring of the Nagorno Karabakh contact line on Thursday, November 10.
From the Karabakh Defense Army positions, the monitoring was conducted in the eastern direction of Talish settlement of Martakert region by Field Assistants of the Personal Representative to the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Khristo Khristov (Bulgaria) and Jiri Aberle (Czech Republic).
From the opposite side of the line of contact, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ghenadie Petrica (Moldova) and Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule, no ceasefire violations were registered. The Azeri side, however, did not take the OSCE mission to its frontlines.
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the Karabakh's Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defense.