June 15, 2007 - 19:38 AMT
The U.S. thinks replacement of the Armenian Nuclear Power Plant by a new one a necessity, U.S. Charge d'Affairs in Armenia, Anthony Godfrey said.
Mr Godfrey said the United States contributed to minimization of danger of the NPP, however, it's not enough and necessity of replacement is still urgent. The U.S. holds talks with the Armenian leadership in search of an optimal solution to the problem, according to him.
Mr Godfrey informed that since Armenia acquired independence, the U.S. has allocated $1.6 billion as financial assistance and this index keeps growing. "These are programs of contribution to economy, democracy as well as projects targeted at perfection of the defense ministry system," he said adding that during last year the U.S. assigned $20 million to Armenia for implementation of various measures in the defense ministry, these being English language studies, exchange of experience and transformation of the Armenian peacekeeping battalion into a brigade.