June 19, 2007 - 18:33 AMT
There are no reasons for the United States to worry about Armenia-Iran deepening cooperation, Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian stated to journalists on Tuesday commenting on U.S. Charge d'Affaires Anthony Godfrey's statement. "Our relations with all countries, and particularly with our neighbors have always been transparent. There are no reasons for the USA to worry about Armenia-Iran deepening cooperation," the minister said.
According to the Armenian FM Armenia and the United States have established active dialog in economic, political and security issues. Oskanian assured that Armenia does not have any problems in the relations with the USA, including in the relations with Iran, "Novosti-Armenia" reports.
On June 15 U.S. Charge d'Affaires in Armenia Anthony Godfrey stated in Yerevan that the United States is concerned over the development of cooperation between Armenia and Iran. Godfrey noticed the USA calls on the Armenian government to assist Washington and the international community in the process of convincing Iran of the necessity to fulfill its international commitments.