PanARMENIAN.Net - NKR Presidential contender Bako Sahakyan, supported by the ARF Dashnaktsutyun, is capable to properly represent Nagorno Karabakh and make NKR representatives full members of the negotiation process, Kiro Manoyan, director of the ARF Bureau's Hay Dat and Political Affairs Office, told a news conference in Yerevan.
Mr Manoyan is convinced that change of format in the Nagorno Karabakh talks in inevitable.
He also stressed the necessity of inhabiting the security belt around Karabakh. "With an exact state settlement policy financing is not a problem. Good living conditions should be created for the people. They must be sure that they settle on these territories not only for themselves but also for their progeny," he said.
Kiro Manoyan reminded that several years ago ARF Dashnaktsutyun proposed Diaspora, two Catholicosates of the AAC and benevolent organizations to allot funds for the purpose. However, agreement was not achieved over some political reasons.
There are no territories unsuitable for inhabitation. We should just start with the territories which can be inhabited more easily, he said.