August 3, 2007 - 15:27 AMT
Conditionally speaking, Russia's stance in the Nagorno Karabakh conflict may be viewed in 60-40 correlation, which means that Moscow supports Yerevan more, Russian politician and member of the RF Public Chamber Sergey Markov stated. Simultaneously Russia tries to keep the status quo -not to break the reached positives. "If we plunge this region into a full-scale war, everybody will suffer from it. The Russian Federation realizes this danger. Moscow builds his whole policy proceeding from the following principle -the main thing is not to harm. So, Azerbaijan is mistaken by considering Russia's stance in this issue as pro-Armenian. Of course, Russia listens to Armenia more attentively, since Yerevan participates in projects initiated by RF, for example, the CSTO (Collective Security Treaty Organization). And Azerbaijan does just the opposite by drawing into an anti-Russian project, GUAM. Baku pushes Russia making him support Armenia more, in 70-30 correlation," he underlined.
At the same time Sergey Markov said Russia will not change anything in his stance on Karabakh yet. He added, gradually as far as Azerbaijan's economic growth continues and the gap between Baku and Yerevan becomes larger the Azeri authorities will fall under temptation to go to the forceful solution of the Karabakh conflict and will make such an attempt. "So, war is quite possible in the Nagorno Karabakh issue. We do not know yet how the problem will be resolved and what the result will be. At least we see that Azerbaijan's economic predominance over Armenia constantly increases and after some time it will become tremendous. Though, from the other hand Armenians continue to assure that they know how to fight and will always be head and shoulders above. In any case, I think after Azerbaijan accumulates enough resources, some politicians will occur who would like to use those resources to settle the issue forcefully. Moscow's stance will depend on Russia's relations with Azerbaijan and Armenia at the moment," the Russian political scientist stated.
Answering the question if it is possible to say that Armenia can rely on Russia's assistance in any case, Sergey Markov underscored, "It is difficult to say yet. Azerbaijan has not fallen into the pit of anti-Russian forces," Baku based "Echo" newspaper reports.