August 7, 2007 - 14:51 AMT
Activities of the Armenian community of the United States do not contradict RA's foreign policy, this opinion does not have anything in common with the reality, head of "Hay Dat" Office Giro Manoyan stated to journalists in Yerevan. He said official Yerevan has never exerted pressure on Armenian communities abroad. "The White House's decision to withdraw the nomination of Richard Hoagland as US Ambassador to Armenia is the internal affair of the Foreign Relations Committee of the US Congress. Hoagland himself has written a letter to US President's administration asking him to withdraw his candidacy, since he is sure that the Senate will not approve it," Manoyan said adding that the next US Ambassador to Armenia must have a clearer stance on the issue of the Armenian Genocide.
Giro Manoyan also underlined the issue of Hoagland's disapproval totally lies in political field. "It is the second time in the US history that the Senate does not approve the White House's nomination. First time it was John Bolton, US Ambassador to the United Nations. Then President Bush appointed Bolton passing over the Senate using his right to nominate ambassadors during Senate recess. But the administration decided not to repeat the same thing with Hoagland," the head of "Hay Dat" Office noticed.
On August 3 the White House withdrew Richard Hoagland's candidacy as US Ambassador to Armenia after New Jersey Senator Robert Menendez twice placed a hold on his nomination, since R. Hoagland did not recognize events of 1915 as genocide during his confirmation hearings before the Senate.