September 14, 2007 - 15:32 AMT
Jonathan Henick explains to Baku that U.S. assistance to Karabakh used for humanitarian purpose only
"The U.S. government is confident that the funds it assigned to Nagorno Karabakh are used for humanitarian purpose only," said Jonathan Henick, the PR officer of the U.S. Embassy in Baku.
The sums are allocated by the U.S. Agency for International Development, but the government closely watches the process. "These funds cannot be spent on other needs, specifically military ones," the diplomat said, APA reports.
The U.S. House of Representatives with 241 votes 'for' and 178 'against' maintained parity in financial assistance to Armenia and Azerbaijan. The states will receive $68 million each. $6 million will be allocated to Nagorno Karabakh as humanitarian assistance.