October 12, 2007 - 13:23 AMT
Turkey on Thursday asked its Ambassador in Washington to return to Turkey for consultations over a U.S. congressional panel's decision to approve the bill labeling killings of Armenians in the Ottoman Empire as Genocide, an official said.
Foreign Ministry spokesman Levent Bilman said Ambassador Nabi Sensoy would stay in Turkey a week or 10 days for discussions regarding the vote, which came despite warnings by Turkish officials and U.S. President George W. Bush's administration that the bill could harm U.S.-Turkish relations, the AP reports.
Turkey has many times warned that recognition of the 1915 events as Genocide will deliver a heavy blow on the Washington-Ankara relations. However, despite all warnings, the U.S. House Committee on Foreign Relations condemned almost century-old events.
Furthermore, the Congressmen approved the resolution at the moment when the White House was inducing Turkey against intrusion into Northern Iraq.
U.S. politicians say a military operation can deteriorate the situation in Middle East. However, Turkey intends to take revenge for killings of Turkish soldiers in southeast, RBC reports.