October 23, 2007 - 17:32 AMT
"My visit to Armenia lasted more than it was scheduled. I planned to spend 22 hours in Yerevan but the visit lasted 1 hours 50 minutes longer," Mahmoud Ahmadinejad told reporters in Tehran's airport.
He described his Armenian trip as good.
"I hope bilateral relations with Armenia will deepen in the near future," he said, RIA Novosti reported.
This morning the Iranian President interrupted his formal visit to Armenia and returned to Tehran. Informal sources said the schedule was changed over unforeseeable consequences in Iran.
Today Mr Ahmadinejad was expected to attend the Memorial Complex to Armenian Genocide victims and Blue Mosque in Yerevan. He was also scheduled to address the RA National Assembly.
"Today's program was cancelled and the Iranian leader is departing for Tehran," the RA President's press office said.