October 29, 2007 - 13:32 AMT
The Azeri media again distorted the statements by the OSCE Minsk Group U.S. Co-chair, Ambassador Matthew Bryza. "During a visit to Baku I said we can't rule out that Armenian and Azerbaijani Presidents might sing a kind of oral gentlemen's agreement but I never spoke of a written agreement," Mr Bryza said in Yerevan October 27.
Earlier, Azeri media quoted Mr Bryza allegedly saying that Presidents of Armenia and Azerbaijan can sign a kind of framework agreement on Karabakh till next spring, IA Regnum reports.
The Co-chairs of the OSCE Minsk Group, Yuri Merzlyakov (Russia), Bernard Fassier (France) and Matthew Bryza (U.S.) arrived in Yerevan October 24. After meeting Armenian President and Foreign Minister, they left for Baku. October 27 they returned to Yerevan to brief the Armenian side on the outcomes of the Baku talks.