November 15, 2007 - 14:55 AMT
The last Russian special train loaded with implements of the 12th military base left Batumi yesterday night.
The base was officially turned over to Georgia two days ago. The formal note was signed by Georgian Deputy Defense Minister Batu Kuteliya and commander of the RF Transcaucasian Armed Forces, major general Andrey Popov.
According to an agreement achieved beforehand, the Russian troops were supposed to be withdrawn by the end of 2008. However, given the tensions between the states, the Russian command exercised withdrawal at an accelerated pace, Georgia Online reports.