January 8, 2008 - 15:55 AMT
Current OSCE Chairman-in-Office, Finnish Foreign Minister Ilkka Kanerva is not planning a visit to the South Caucasus yet," OSCE Spokesman Martin Nerisky told a PanARMENIAN.Net reporter. "Each OSCE Chairman-in-Office pays visits to the key regions. However, the terms Mr Kanerva's visit have not been determined yet," he said.
Meanwhile, APA news agency with reference to the Finnish Ministry of Foreign Affairs reported that "Mr Ilkka Kanerva is going to pay a call to the South Caucasus in spring 2008."
However, a representative of the Finnish Foreign Ministry told a PanARMENIAN.Net reporter that she can't confirm information about the visit.
During a meeting with Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian in December 2007, Mr Kanerva said he intends to visit the region in early 2008.