VivaCell-MTS helps family restart construction of their half-built home
PanARMENIAN.Net - In the course of a regular visit on a family need assessment task two months ago, the Fuller Center for Housing Armenia surprised the Baghdasaryan family living in the village of Katnaghbyur in Aragatsotn province by informing that they were included in the center’s housing project.
For many years, Haykaram - the family’s father - his wife and their three sons have had to live with his parents and rent a half-ruined apartment of a fellow villager. Due to poor social conditions, the construction of the half-built house would not progress.
However, the construction work of the house is vigorously continuing now. The representatives of the partnering organizations, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and the Fuller Center for Housing Armenia team also participated in the construction work.
The purpose of each investment is to help families living in poor conditions to overcome them. The results show that the housing project succeeds in performing its mission. Throughout the six years of cooperation, the partnering organizations have solved the housing problem of 149 families, contributing to the wellbeing of a lot people and creating a basis for them to raise their children in a healthy environment.
“If we want to have developed rural communities, we have to be ready to support our compatriots. With a broken heart, with no perspective for the coming day, a hopeless person is helpless no matter what. One of the crucial features of this program is that it lets people in provinces settle years-long problems. I am happy to see yet another family enthusiastically building its dream home,” said Yirikian.
“One of the specifics of the project is that the family is doing the construction work on its own. It not only cuts construction costs greatly but also stimulates the family not to leave the home they built with their own hands,” said the Fuller Center for Housing Armenia” President Ashot Yeghiazaryan.