January 31, 2008 - 14:08 AMT
Green Party of Azerbaijan has developed "25 steps toward Karabakh resolution" program. According to party chairman Mais Gyulnaliyev, presently the party members are attending to the problems concerning Green Parties throughout out the globe. The Nagorno Karabakh conflict is also in focus.
"We have developed a program which considerable differs from the proposals made by the leadership and opposition. Steps 11 and 12 suggest that the oil income should be distributed among the people. Step 25 supposes conduction of a referendum in Nagorno Karabakh, since the problem can't be solved by use of force," he said.
"The authorities missed several chances to settle the conflict. The first chance emerged in 1991; the second was in 1994, when the Millennium Summit Treaty was signed. Then followed 2003, when Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline was put into operation. Now, we have to count on our own strengths," Gyulnaliyev resumed, Day.az reports.