7 20.09.17 - Armenian President Serzh Sargsyan partook in the 72nd session of the UN General Assembly in United Nations headquarters in New York Azerbaijan pursues goal of destroying Artsakh people: Armenia September 20, 2017 - 10:24 AMT PanARMENIAN.Net - The Nagorno Karabakh conflict is a human rights issue and can only be solved through the people's free self-determination, Armenian president Serzh Sargsyan told the 72nd session of the UN General Assembly in New York on Tuesday, September 19. "The new state of Artsakh's self-determiniation started some 30 years ago. In response to the peaceful calls for the realization of the indivisible right of Armenians to self-determination, Azerbaijan turned to the use of force," Sargsyan said. "The culmination of Azerbaijan's policies were the massacres of the Armenian population and the mass deportations, leaving the people of Artsakh no other choice than to defend themselves." "Last year's Four-Day War proved that Azerbaijan still pursues its goal of destroying the Artsakh people," Sargsyan said, adding that Azerbaijan is a symbol of medieval backwardness for a developing democracy in Artsakh. Azerbaijan on April 2, 2016 launched a large-scale military offensive against Nagorno Karabakh, which left hundreds dead on both sides. Top Armenian and Azerbaijani defense officials reached an agreement on the cessation of hostilities on April 5 in Moscow. "We are confident there is no alternative to the peaceful settlement of the conflict, and from this high podium I reaffirm our commitment in this regard. " Top stories The foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, have arrived in Washington. The CSTO budget for the current year requires adjustments due to the refusal of Yerevan to pay their share of contributions. Six total incidents have burned 19 old-growth trees. Friday night 8 trees were torched along the beautiful main entrance. The EU does not intend to conduct military exercises with Armenia, Lead Spokesperson for EU Foreign Affairs and Security Policy Peter Stano says. Partner news | Viva sees growing demand for cloud services In recent years, medical institutions are starting to make use of Viva’s cloud services Turkey replacing term "Central Asia" with "Turkestan" in textbooks The Turkish Ministry of Education is replacing the term "Central Asia" with "Turkestan" in textbooks. Armenia assumes presidency of Mediterranean Network of Regulatory Authorities The Commission on Television and Radio of Armenia said it expects productive cooperation in various formats. Balance of attached cards in the Idram&IDBank app From now on, users will be able to view the online balances of cards issued by ArCa system banks and attached to the app. |