March 20, 2008 - 14:39 AMT
Ambassador John J. Danilovich, Chief Executive Officer for the Millennium Challenge Corporation, has sent a letter to warn of possible suspension of aid to Armenia, President Robert Kocharian told a news conference today.
"Of course, we would not like the program to be frozen but if the If the U.S. takes the decision, Armenia will anyway implement its plans with assistance of other organizations, particularly, the Lincy Foundation, Hayastan All-Armenian Fund and other donors. Although, the U.S. has not arrived at a decision yet," he said.
Asked to comment on absence of a congratulatory message from U.S. President George W. Bush on Serzh Sargsyan's election President of Armenia, Mr Kocharian said, "It's not surprising. In 2003, I received a congratulatory address on April 10, after the inauguration. And, after all, we do not hold elections to be approved or disapproved by anyone."