March 28, 2008 - 13:30 AMT
The upper chamber of the Uzbekistani parliament approved Friday the bill "On joining of the Republic of Uzbekistan to the Collective Security Treaty" and a number of legal acts referring to the procedure.
Re-joining the Treaty will offer Uzbekistan a possibility to purchase military hardware at prices fixed within Russia.
"The republic's decision to join the CSTO is based on the principles of stability, international and regional security, non-use of force, territorial integrity and sovereignty of member states," the parliamentarians said, Interfax reports.
The CSTO brings together 6 out of 15 former soviet republics: Russia, Belarus, Armenia, Kazakhstan, Tajikistan and Kyrgyzstan. Uzbekistan suspended its membership in 1998.