April 24, 2008 - 14:45 AMT
The Youth Association of the Union of Armenians of Russia considers the April 24 reception at the Turkish Embassy deliberate sacrilege and calls on ambassadors to boycott the event outraging the memory of 1.5 million of innocent victims of the Armenian Genocide.
PanARMENIAN.Net received the Association's statement, which says, "April 24 is the Day of Commemoration of the Armenian Genocide. On that very day the best sons of the Armenian nation were arrested and brutally killed. Realizing their plan of ethnic cleansing, the Turkish authorizes issued a decree on total extermination of Armenians in their historical homeland - Western Armenia. Over 1.5 million of Armenians were slaughtered. Turks had no mercy for women, children and elders. Those who survived found shelter in various countries. The territory of Western Armenia, which 10 times exceeded the territory of modern Armenia, remained deserted.
The international community condemned this outrageous crime against humanity. State bodies of Russia, France, Germany, Canada, Switzerland, Belgium, Uruguay, Cyprus, Greece, Lebanon, Ital, Argentina, Slovakia, Poland and Venezuela recognized and condemned the Armenian Genocide.
Meanwhile, Turkey avoids responsibility for the crime it committed 93 years ago.
Genocide is a crime against humanity that doesn't have time limitation. Through condemnation only, we can prevent repetition of such crimes.
Organization of a reception on April 24, the mourning day, is nothing but sacrilege. We do call on you to refuse participation in a provocative event meant to offend the memory of 1.5 million of innocent victims."
The above mentioned reception is organized by the Turkish ambassador, who is completing his mission in Russia.