May 12, 2008 - 17:25 AMT
Armenian National Committee of America (ANCA) Chairman Ken Hachikian strongly criticized President George W. Bush's most recent April 24th statement as the final step of his betrayal of his campaign promise to recognize the Armenian Genocide, and a symbol of his Administration's "morally bankrupt" eight-year policy of complicity in Turkey's lies and denials.
The letter also notes that the President, during his two terms in office, has refused repeated requests by the leadership of the Armenian American community to discuss the Armenian Genocide and other issues of mutual concern. Earlier this year, on April 4th, Hachikian wrote a separate letter to the Secretary of State outlining 13 specific areas in which the Administration pursued policies at odds with the views and values of America's one and a half million citizens of Armenian heritage.