Torosian: path of democracy and reforms will take us to homeland our ancestors dreamt about
PanARMENIAN.Net - Armenian National Assembly Speaker Tigran Torosian issued a congratulatory address on occasion of the First Republic Day, the NA press office reported.
The message says in part,
90 years ago, yet not recovered from consequences of the Genocide, our people combined strength to win the battles of Sardarapat, Karakilisa and Aparan thanks to freedom-loving spirit and unbending will to restore their statehood.
Although the First Armenian Republic existed three years only, it conveyed our people the strong spiritual impetus due to which we were able not only to restore our statehood but also to liberate Artsakh at the end of the 20-th century.
I congratulate you on the occasion of the First Republic Day being confident that our achievements are irreversible and we have no alternative to the path of democracy and reforms that will take us to the homeland ancestors dreamt about."