RA MFA: there is nothing extraordinary in meetings between Armenian and Turkish diplomats
PanARMENIAN.Net - The Armenian and Turkish diplomats have always kept in contact, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said.
There is nothing extraordinary in these meetings, he added, the RA MFA press office told PanARMENIAN.Net
Earlier this week, the Turkish Daily News (TDN) reported that Armenian and Turkish diplomats gathered in Bern to continue talks. Diplomats will try to finalize a draft for the common declaration of good will in the wake of a tripartite summit between Turkey, Armenia and Azerbaijan to take place in New York at the end of September.
Undersecretary of the foreign ministry, Ertugrul Apakan, and his deputy, Unal Cevikoz, headed for Switzerland last Sunday to meet their counterparts in Bern, which already hosted two rounds of talks in May and July, it added.
The declaration is to be announced at the meeting of Foreign Minister Ali Babacan and his Armenian counterpart, Edward Nalbandian, which is expected to the take place during the U.N General Assembly in New York being held Sept.23 to Oct.1.