RA President: during talks with Gul we decided not to leave current problems to future generations
"I am representing a country which during the last several weeks appeared in a situation unacceptable in the 21st century.
Once again blood was shed in the South Caucasus and once again innocent people died because we, the leaders failed to bring a peaceful resolution to the existing conflicts. The armed conflict, which erupted in the matter of hours, threatened not only the entire region but well beyond it.
Nowadays the unsettling expression "Cold War" has emerged again. I hold the view that the main task of this 63rd session should be a joint demand to unequivocally rule out this kind of developments. The memories of the previous "Cold War" are pretty much fresh, and its consequences are still there.
I think on that direction our main task should be the establishment of a new, dependable, and viable structure. Challenges facing the humankind in the last decades have been transformed and reshaped in a way that makes it impossible to tackle them exclusively with the structures established after the World War II. We continue to response to the horizontal, netlike challenges of today such as terrorism, international crime, drug trafficking and others, through the institutions which are envisaged predominantly to smooth over the controversies among the states. Regional cooperation can become one of the essential means to address these new challenges. Armenia has always been promoter of this kind of cooperation, and we are confident that cooperation is one of the most effective means of attending to the problems existing among the states. With this regard open borders, crisscrossing lines of communication and interrelated economic systems are crucial. The UN was among the first to respond to the current global problems resulted from the rising food and fuel prices. It is a real danger for all the countries of the world. For poor countries the consequences will be devastating. Unfortunately, in this situation we continue to witness unilateral sanctions and border closures.
In face of global challenges, the countries should joint their efforts to avoid the deterioration of the situation and to provide for the implementation of the sustainable development agenda. Otherwise we will jeopardize our collective efforts to achieve the Millennium Development Goals. Neighboring states have always had and will be having some problems. However, those problems cannot be solved if there is no dialogue.
Keeping that in mind and taking advantage of a football game between our national teams, I invited the President of Turkey to Yerevan. I was pleased with the bold decision of President Gul to accept the invitation which made him my co-author in the "football diplomacy" initiative.
We discussed the array of bilateral and regional issues. The most important was our decision not to leave the current problems to the future generations. I am confident that the time has come to solve Armenian-Turkish problems and on that issue I observed similar determination on behalf of President Gul. I am certain that it is necessary to move fast and resolutely on that direction," President Sargsyan said.