December 4, 2008 - 14:27 AMT
OSCE Chairman in Office, Finnish Foreign Minister Alexander Stubb hailed the progress in Nagorno Karabakh talks and voiced hope for resolution of the conflict. He also assessed the OSCE Minsk Group as the 'most applicable format.'
"The Helsinki summit will focus on frozen conflicts in the post soviet area: the situation in South Ossetia, Abkhazia, Nagorno Karabakh and Transnistria. Although the OSCE failed to prevent the war in Georgia in August, outsourcing is inadmissible for resolution of the conflicts in South Ossetia, Nagorno Karabakh and Transnistria. Today, we stand a better chance to reach consensus," he said, Trend Azeri news agency reports.
Helsinki hosts Foreign Ministers from 50 countries, 1200 members of delegations and over 2500 journalists for participation in the OSCE Ministerial Council due on December 4 and 5.