January 29, 2009 - 14:47 AMT
VivaCell-MTS, a subsidiary of Mobile TeleSystems OJSC, held a news conference presided by Company General Manager Palph Yirikyan and the Head of MTS Foreign Subsidiaries' Business Unit, Vice President Oleg Raspopov to highlight the company's major accomplishments in 2008 and its plans for 2009.
"Armenia's leading mobile operator maintained its position in 2008, which was marked by a significant market share that reached more than 78 percent with over 2 million subscribers. The company extensively increased the number of products and services and registered higher volumes of sales. VivaCell-MTS became much closer to its customers with its 95 service centers across the country including 2 flagships offering 24/7 operation in Yerevan," Mr. Yirikyan said.
Emphasizing that challenges are leader's best friend, he said that 2009 will be very challenging year on more than one level. "VivaCell-MTS is ready and confident: our team is aligned and motivated, we have strong position in the market, and we will continue to outperform having in mind one objective, Customer Satisfaction," Mr. Yirikyan said.
"Core values unite us and will make us faster, more efficient, more focused, more responsible, more transparent and closer to our customers," he added. "VivaCell-MTS is closely aligning its business performance with its commitments to society. For 2009 the company adopted very rigorous, highly focused, corporate responsibility programs: VivaCell-MTS to Children, VivaCell-MTS is Culture's Friend and VivaCell-MTS is Sports' Partner."
He also stressed that the company is the republic's major tax payer. "In 2008 we replenished the national budget with 30.8 million AMD. "Besides, our company has 1200 employees and this figure will not decrease because of the global financial crisis," Mr. Yirikyan said.
For his part, Mr. Raspopov said that VivaCell-MTS is a success model for healthy operations and will proceed on being as such. "The company delivers top performance and excellent results. Even more competitive services will be offered to the Armenian market in 2009 with the launch of 3G network," he said.